Kazahstanske snage bezbednosti uhapsile su ukupno 7.939 osoba do ponedjeljka 10. januara, objavilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova te države.
Hapšenja su usledila zbog prošlosedmičnih nemira, koji su se pretvorili u najgore nasilje u postsovjetskoj istoriji te srednjoazijske zemlje.
Vladine zgrade bile su nakratko okupirane ili su zapaljene u nekoliko gradova prošle sedmice nakon što su mirni protesti zbog povećanja cena goriva prerasli u nasilne.
Vlasti su za nasilje okrivile “ekstremiste” i “teroriste” od kojih su neki, kako tvrde, stranci.
Kazahstanske vlasti saopštile su 9. januara da je 133 ljudi zadržano pod sumnjom da su počinili “teška krivična dela”.
Medijski portal Vlast.kz objavio je da je potvrđeno da su najmanje 164 osobe poginule od izbijanja nemira 5. januara. Prema informacijama tog medija, 103 smrtna slučaja dogodila su se u najvećem gradu u zemlji, Almatiju.
Internet i telefonske veze su oteženani u Kazahstanu otkako je državni KazakhTelekom blokirao usluge usred protesta koji su 5. januara izbili širom zemlje, što otežava nezavisnu potvrdu podataka o žrtvama.
Kazahstanski mediji su 9. januara preneli komentare Aidosa Ukibaja, portparola bivšeg predsednika Nursultana Nazarbajeva, koji je rekao da je Nazarbajev doneo odluku da se povuče sa svoje moćne funkcije sekretara Saveta bezbednosti zemlje 5. januara.
Ukibaj je rekao da je Nazarbajev to učinio zato što je „bio svestan da neredi i teror zahtevaju brz, oštar i beskompromisan odgovor rukovodstva zemlje“. Ukibaj je rekao i da je Nazarbajev „uvek podržavao napore da se zaštite ljudi, zemlja i budućnost nacije“.
KAZAHSTAN: Hiljade pritvorenih, bivši šef bezbednosti uhapšen zbog sumnje za ‘izdaju’
Nazarbajev nije viđen u javnosti od 28. decembra kada je posetio Rusiju. Ali Ukibaj je na svom Tviter nalogu 8. januara rekao da se Nazarbajev nalazi u prestonici Nur-Sultanu i da poziva narod Kazahstana da se okupi oko predsednika Kasima Žomarta Tokajeva.
Kazahstanski predsednik otpustio je Karima Masimova, šefa Komiteta za nacionalnu bezbednost zemlje, dugogodišnjeg saveznika Nazarbajeva. Kazahstanske vlasti saopštile su 8. januara da je Masimov uhapšen i da se suočava sa optužbama za izdaju.
Red je ponovo uspostavljen u većem delu Kazahstana, iako je državni televizijski kanal Khabat-24 izvestio 9. januara da je tokom noći došlo do još jednog izbijanja borbi između snaga bezbednosti i demonstranata u Almatiju. Manje grupe demonstranata nastavile su demonstracije u zapadnim gradovima Žanaozen i Aktau.
Kancelarija predsednika Tockajeva saopštila je da je 9. januara razgovarao telefonom sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, „navodeći da se situacija u zemlji stabilizuje”. Tokaev je takođe rekao da “ostaje fokus na terorističke napade” i “da će se borba protiv terorizma nastaviti na ozbiljan način”.
Tokaev je zatražio pomoć od ruske Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) dok su se protesti širili 5. januara. ODKB je brzo poslao više od 3.000 vojnika u Kazahstan, uglavnom ruskih vojnika, ali i male snage iz zemalja članica ODKB Belorusije, Tadžikistana, Kirgistana i Jermenije.
Kazahstanski biro RSE javlja da te trupe sada čuvaju ključne infrastrukturne objekte, među kojima su aerodrom u Almatiju, nekoliko vladinih zgrada u tom gradu i kosmodrom Bajkonur iz sovjetskog doba koji Rusija nastavlja da koristi za svoja lansiranja raketa.
RSE, foto: TASS