Sjedinjene Države i Rusija završili su pregovore o djelomičnom prekidu vatre u Ukrajini, ali strane nisu usvojile zajedničku izjavu kao što se očekivalo.
Zvaničnici SAD-a i Rusije održali su u ponedjeljak 12-osatne pregovore u Saudijskoj Arabiji kao dio napora američkog predsjednika Donalda Trumpa da okonča rat u Ukrajini, prenosi RSE.
Ruski senator rekao je da Moskva i Washington nisu objavili zajedničku izjavu zbog stava Ukrajine, ali nije detaljno objasnio.
“Činjenica da su sjedili 12 sati i navodno se složili oko zajedničke izjave, koja ipak nije usvojena zbog stava Ukrajine, vrlo je tipična i simptomatična”, citirala je novinska agencija Interfax, Vladimira Čižova.
Njegovi komentari uslijedili su nakon što je Kremlj izjavio da sadržaj pregovora SAD-a i Rusije neće biti objavljen, te da obje strane još “analiziraju” rezultate.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su pregovori između Moskve i Washingtona bili fokusirani na tehnička pitanja.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov istakao je da su među temama koje su razmatrane bile sigurnost pomorskog saobraćaja na Crnom moru, gdje i Rusija i Ukrajina imaju luke.
Lavrov je za državnu novinsku agenciju TASS rekao da Rusija podržava nastavak inicijative za Crno more, sporazuma koji je omogućio Ukrajini siguran izvoz žita. Rusija je napustila ovaj sporazum 2023. godine.
Ranije je član ruskog pregovaračkog tima rekao da su pregovori sa zvaničnicima SAD-a bili “intenzivni”, ali korisni.
“Razgovarali smo o svemu. Bio je to intenzivan dijalog, nije bilo lako, ali vrlo korisno za nas i Amerikance”, rekao je u utorak Grigorij Karasin za TASS. “Mnogi problemi su se razmatrali”, dodao je.
Izvor iz Bijele kuće rekao je za Reuters da su pregovori prošli “izuzetno dobro.”
U Saudijskoj Arabiji, zvaničnici SAD-a i Ukrajine održali su u utorak novi krug pregovora. AFP je citirao člana ukrajinskog pregovaračkog tima koji je rekao da će “svi detalji biti naknadno objavljeni”.
Trump je rekao da su teritorijalne granice i potencijalno američko vlasništvo nad nuklearnom elektranom Zaporižja na jugu Ukrajine bili dio pregovora.
Američki predsjednik je prošle sedmice iznio ideju da SAD preuzme kontrolu nad ovom elektranom, koju je Rusija zauzela na početku rata.
Istovremeno, i Rusija i Ukrajina nastavile su izvoditi napade.
U ruskom noćnom raketnom napadu na ukrajinski grad Sumi ranjeno je više od 90 ljudi, uključujući 23 djece.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski osudio je napad kao posljednji primjer “gubitaka, bola i razaranja, nešto što Ukrajina nikada nije željela”.
Zelenski je kazao da je Rusija “jedini subjekt koji produžava ovaj rat te muči i naš narod i cijeli svijet”.
“Da bi se Rusija natjerala na mir, potrebne su snažne mjere i odlučne akcije”, rekao je Zelenski. “Spremni smo podržati svaku snažnu inicijativu koja čini diplomatiju učinkovitijom.”
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha napisao je na mreži X da je napad na Sumi u ponedjeljak pokazao da su izjave Moskve o miru bile “prazne”.
“Moskva govori o miru dok izvodi brutalne napade na gusto naseljena stambena područja u velikim ukrajinskim gradovima”, napisao je Sibiha.
Ruska strana je takođe izvijestila o ukrajinskom napadu. Zvaničnik okupirane ukrajinske oblasti Lugansk rekao je da je u krajinskom granatiranju šest osoba poginulo, uključujući novinara ruskih novina Izvestia.
List naklonjen Kremlju identifikovao je novinara kao Aleksandra Fedorčaka, navodeći da je ubijen “u oblasti Harkiv”. Ruski kanal Zvezda, koji sponzoriše Ministarstvo odbrane, rekao je da su njegov kamerman i vozač poginuli dok su snimali reportažu s Fedorčakom.
ISW: Rusi potkopavaju mirovne pregovore. Krivnju za rat prebacuju na Ukrajinu