10.5 C
Mostar

PJONGJANG UZ RUSIJU do ‘pobjede’ u Ukrajini

Pjongjang će biti uz Rusiju do njene “pobjede” u Ukrajini, izjavila je 1. novembra u Moskvi šefica sjevernokorejske diplomatije, Čoe Sun Hui (Choe Son Hui).

“Nema sumnje da će pod mudrim vodstvom uvaženog ruskog predsjednika Vladimira Putina, ruska vojska i narod odnijeti veliku pobjedu”, rekla je ministrica inostranih poslova Sjeverne Koreje, prema ruskom prevodu njene izjave, prenosi AFP.

Na sastanku s ruskim kolegom Sergejem Lavrovom nakon dolaska u Moskvu 1. novembra, ministrica je pozdravila “veoma bliske veze” oružanih i specijalnih službi dvije zemlje i navela da će Pjongjang “uvijek čvrsto stajati uz naše ruske drugove do dana pobjede. ”

Čoe Sun Hui boravi u Moskvi nakon izjave američkih zvaničnika, a na osnovu obavještajnih podataka Sjedinjenih Država, da se oko 8.000 sjevernokorejskih vojnika trenutno se nalazi u Rusiji u pograničnom regionu Kursk, odakle treba da budu raspoređeni u Ukrajinu.

Nakon sedmica obavještajnih izvještaja koji upozoravaju da hiljade sjevernokorejskih vojnika idu u Rusiju, potvrda da su vojnici Pjongjanga ne samo na ruskom tlu, već da su već raspoređeni u zapadnom regionu koji graniči s Ukrajinom, izazvala je strah od potencijalne eskalacije rata, pokrenute invazijom Moskve na njenog susjeda u februaru 2022. godine.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski osudio je nereagovanje saveznika i naveo da je iznenađen “ćutanjem” Kine.

Moskva i Pjongjang “trube” o pojačanoj odbrambenoj saradnji od početka invazije, ali Kremlj nije ni negirao ni direktno potvrdio prisustvo sjevernokorejskih trupa na svom tlu.

NATO je, međutim, 28. oktobra potvrdio da su trupe Sjeverne Koreje raspoređene u zapadnoj regiji Kursk, gdje ruske snage pokušavaju da odbiju ukrajinski upad.

Šef vojne alijanse Mark Rutte rekao je da je raspoređivanje označilo “značajnu eskalaciju” umiješanosti Sjeverne Koreje u ruski rat protiv Ukrajine, prijetnju globalnoj sigurnosti, kršenje međunarodnog prava i znak “rastućeg očaja” ruskog predsjednika Vladimira Putina.”

Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je 31. oktobra da, iako Washington vjeruje da su sjevernokorejske trupe još raspoređene u borbi protiv ukrajinskih snaga, “očekuju da će se to dogoditi u narednim danima”. Blinken je ponovio da će trupe — vjeruje se da se oko 8.000 sjevernokorejskih vojnika sada nalazi u regiji Kursk — postati “legitimne vojne mete” ako budu raspoređene.

Blinkenovi komentari uslijedili su istog dana kada su Sjedinjene Države, Južna Koreja i Japan objavile zajedničku izjavu u kojoj osuđuju probno lansiranje ICBM-a od strane Pjongjanga kao “flagrantno kršenje” brojnih rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a.

Ovo se poklapa s periodom zategnutih odnosa SAD-a i Rusije, pogoršanih tekućom invazijom Rusije na Ukrajinu i zapadnim sankcijama usmjerenim na slabljenje pozicije Moskve.

Prije sastanka s Čoe Sun Hui, ruski ministar Lavrov je turskom dnevnom listu Hurriyet rekao da je “rusofobija” američke administracije dovela Rusiju i Sjedinjene Države na “rub direktnog vojnog sukoba”.

Sjevernokrejska ministrica je u Moskvi rekla da bi situacija na Korejskom poluotoku u svakom trenutku mogla postati “eksplozivna” i stoga Sjeverna Koreja mora ojačati svoj nuklearni arsenal i spremnost da izvrši uzvratni nuklearni napad ako bude potrebno.

Južnokorejske i zapadne vođe izrazili su zabrinutost da bi sjevernokorejska umiješanost mogla da pomogne da se produži ruska agresija u Ukrajini i da bi Rusija mogla Sjevernoj Koreji zauzvrat da ponudi tehnologiju koja bi pojačala prijetnju sjevernokorejskog programa nuklearnog oružja i raketa.

Poslije prvobitnog negiranja tvrdnji o raspoređivanju sjevernokorejskih vojnika Pjongjang i Moskva su zauzeli neodređen stav tvrdeći da je njihova vojna saradnja u skladu sa međunarodnim pravom bez direktnog priznanja da se sjevernokorejski vojnici nalaze u Rusiji.

Sjeverna Koreja je optužena da daje i artiljerijske granate i drugu vojnu opremu Rusiji za rat u Ukrajini.

Sjedinjene Države i njeni partneri sve su to okarakterisali kao kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a i izrazili sumnju da Moskva pomaže Pjongjangu da izbjegne sankcije i nezakonito finansira svoj program oružja.

Rusija i Kina blokirale su napore Sjedinjenih Država u Vijeću sigurnosti UN-a da se pojačaju sankcije Sjevernoj Koreji zbog njenih nedavnih testiranja raketa, koja su se pojačala od kada je Rusija počela invaziju Ukrajine 2022. godine.


(Proglas)

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Popularno