Ustavni sud Republike Srpske (RS) odbio je zahtjev Kluba delegata bošnjaka u Vijeću naroda RS o povredi vitalnih nacionalnih interesa, koji su podnijeli na zaključak entitetskog parlamenta u vezi s izgradnjom odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, na granici sa BiH.
Skupština entiteta RS je na sjednici održanoj 9. jula usvojila “Informaciju o aktivnostima institucija RS i predstavnika iz RS u institucijama BiH u vezi s namjerama Republike Hrvatske da odlaže radioaktivni i nuklearni otpad na lokaciji Trgovska gora”.
Adil Osmanović delegat u Klubu Bošnjaka u Vijeću naroda RS kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) kako za njih nije sporan sam dokument, već naziv “zajedničke institucije BiH” za koji kaže da ga je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
“Mi smo procijenili da sve ono što nije u skladu s Ustavom BiH nije u skladu ni s Ustavom entiteta i direktno je kršenje vitalnog nacionalnog interesa i bošnjačkog naroda i svakog drugog naroda”, ističe Osmanović.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine u januaru prošle godine neustavnom je proglasio sintagmu “zajedničke institucije” koja se navodi u dijelu Zakona o zastavi Bosne i Hercegovine i ukinuo je taj dio zakona.
Prema odluci Ustavnog suda BiH, pojam “zajedničke institucije” treba biti ukinut i u svim budućim zakonima.
Ustavni sud Republike Srpske proglasio se se u ponedjeljak 5. avgusta nenadležnim povodom zahtjeva Kluba Bošnjaka za pokretanje vitalnog nacionalnog interesa.
“S obzirom na to da osporeni zaključak nema karakter opšteg akta za čije razmatranje je nadležan Ustavni sud RS, odnosno Vijeće za zaštitu vitalnog interesa ovog suda, Vijeće je utvrdilo da nije nadležno da razmatra predmetni akt, zbog čega nije prihvatilo navedeni zahtjev Кluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda RS”, navodi se u obrazloženju Ustavnog suda RS.
Prema entitetskom Ustavu, Ustavni sud može ocjenjivati ustavnost zakona i ustavnost i zakonitost propisa i opštih akata.
U opšte akte spadaju zakoni, podzakonski akti, Ustav i drugi pravni akti, dok “Informacije” i “Zaključci” ne spadaju u ovu kategoriju akata.
Vijeće naroda RS ima četiri kluba koji broje po osam delegata iz konstitutivnih naroda i četiri delegata Ostalih naroda, odnosno ukupno 28 delegata.
Njegova osnovna funkcija je da štiti “vitalni nacionalni interes” konstitutivnih naroda u RS-u.
Oni se, između ostalog, tiču ostvarivanja prava da budu adekvatno zastupljeni u vlasti, a tu su i pitanja obrazovanja, vjeroispovijesti, jezika, njegovanja kulture, tradicije i kulturnog naslijeđa te sistema javnog informisanja.