Kina i Sirija najavile su u petak, 22. septembra, formiranje strateškog partnerstva.
Kineski predsednik Si Đinping sastao se sa šefom sirijske države Bašarom Asadom u južnom kineskom gradu Hangdžou, koji je domaćin 15-dnevnih Azijskih igara.
“Suočavajući se sa nestabilnom i neizvesnom međunarodnom situacijom, Kina je spremna da sarađuje sa Sirijom kako bi se čvrsto podržali… i zajednički zaštitili međunarodna pravičnost i pravdu”, rekao je Si u video snimku koji je objavila državna televizija CCTV.
Može se povući paralela između Asadove posete i dolaska ruskog predsednika Vladimira Putina prošle godine na ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Pekingu. Oba lidera su parije na Zapadu, ali su dobrodošli u Kini koja pokušava da proširi svoj globalni uticaj i promoviše alternativu međunarodnom poretku predvođenom SAD, navodi AP.
Sirijski lider će prisustvovati ceremoniji otvaranja Azijskih igara u subotu uveče zajedno sa kraljem Kambodže, prestolonaslednikom Kuvajta i premijerima Nepala, Istočnog Timora i Južne Koreje, saopštilo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova, prenosi RSE.
Si se u petak sastao i sa kuvajtskim prestolonaslednikom šeikom Mešalom Al Ahmedom Al Džaberom Al Sabahom i rekao da će sarađivati sa njim na podizanju bilateralnih odnosa na novi nivo, javila je CCTV.
Oba sastanka su održana u državnoj kući za goste na Vest Lejku, živopisnoj turističkoj destinaciji u Hangdžouu koja je vekovima inspirisala kineske slikare.
Kambodžanski kralj Norodom Sihamoni stigao je u petak na aerodrom u Hangdžouu. Video snimak CCTV-a objavljen na mreži prikazuje ga kako silazi niz stepenice svog aviona do crvenog tepiha uz dekor sa maskotama Azijskih igara.
Asad, koji retko putuje u inostranstvo, traži načine da izađe iz međunarodne izolacije zbog brutalnog rata čiji se kraj ne nazire ni nakon 12 godina. Očekivalo se da će razgovarati o ekonomskoj pomoći Kine, koja bi mogla da igra važnu ulogu u budućoj obnovi Sirije.
Sirijska državna TV je objavila da je Asad zahvalio Siju i njegovoj vladi što su stali na stranu sirijskog naroda “tokom krize i patnje”. Kina je podržala Asada, koristeći svoj veto u Savetu bezbednosti UN, blokirajući osam puta rezolucije protiv njegove vlade.
Si je rekao Asadu da Kina podržava Siriju u suprotstavljanju spoljnom mešanju i “jednostranom maltretiranju” i promovisanju političkog rešenja do kojeg će doći sami Sirijci, saopštila je kineska CCTV.
Asad je izrazio nadu da će sastanak biti osnova za “široku i dugoročnu stratešku saradnju u svim oblastima” između Kine i Sirije.
Azijske igre, koje imaju više učesnika nego Olimpijske, takođe su izazvale diplomatski spor između Indije i Kine. Trojica indijskih sportista iz Arunačal Pradeša, koji Kina smatra svojom teritorijom, ostali su kod kuće nakon što su im date različite vize od onih koju su odobrene ostatku tima.
Azijske igre su bile zakazane za prošlu godinu, ali su odložene zbog tadašnjih strogih kineskih ograničenja pandemije. Kina je ublažila ograničenja u decembru prošle godine.