Dok je američki predsjednik Donald Trump ove sedmice pauzirao uvozne poreze za druge zemlje, podigao je carine za Kinu s 84 na 145 posto, politiku koju je Kina osudila kao “ekonomsko maltretiranje” i obećala protumjere.
Ponovljeno podizanje carina od strane Washingtona “postat će šala u historiji svjetske ekonomije”, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva finansija u izjavi najavljujući nove carine, prenosi AlJ.
Kinesko ministarstvo trgovine saopćilo je da će podnijeti još jednu tužbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji protiv američkih carina, koje bi trebale započeti u subotu.
Kineske carine utjecat će na robu kao što su soja, avioni i njihovi dijelovi te lijekovi, sve to među ključnim uvozima zemlje iz SAD-a.
EU obustavlja recipročne carine za SAD, ali nestabilnost tržišta i dalje postoji
Evropska unija suspendirala je svoje uzvratne carine od 25 posto na američku robu nakon što je predsjednik Donald Trump odlučio odgoditi svoje predloženo povećanje globalnih carina.
Taj potez pozdravila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, koja je rekla da je to korak prema ublažavanju trgovinskih napetosti.
Međutim, evropski ulagači i dalje su oprezni, upozoravajući da je tržište dionica još uvijek nestabilno usred ekonomske nesigurnosti i promjene američke trgovinske politike.
Trgovinski rat mogao bi smanjiti njemački BDP za više od jedan posto
Trgovinski sukob temeljen na općim carinama od 25 posto mogao bi smanjiti ekonomski rast u Njemačkoj za više od jednog postotnog boda, pokazuju izračuni ekonomskog instituta.
Ta bi carina godinu dana nakon stupanja na snagu smanjila bruto domaći proizvod za 1,2 posto, pokazalo je istraživanje Instituta IAB objavljeno u petak.
Broj zaposlenih bio bi manji za 90.000, a radna snaga za 10.000, pokazala je studija, uz pretpostavku paušalnog povećanja tarifa od 25 posto.
“Strukturalna kriza, a sada i trgovinska kriza povrh toga, ovo je udarac za industriju”, rekao je Enzo Weber, šef makroekonomije u IAB-u.
Njegovi podaci poklapaju se s vodećim institutom za predviđanje u zemlji, koji je ove sedmice objavio da bi carine mogle dovesti Njemačku na stazu treće godine recesije, po prvi put u poslijeratnoj historiji.
SAD je bio najveći trgovinski partner Njemačke u 2024. s dvosmjernom robnom razmjenom od ukupno 253 milijarde eura (277,84 milijarde dolara), dok je Kina drugi najveći trgovinski partner.
Kao i većina svijeta, Njemačka sada podliježe carini od 10 posto na svoj izvoz u Sjedinjene Američke Države, ali stopa od 20 posto još uvijek se nazire uprkos pauzi od 90 dana.
Cijene nafte padaju drugu sedmicu zbog američko-kineskog trgovinskog rata
Cijene nafte pale su drugu sedmicu zaredom što izaziva zabrinutost ulagača zbog recesije izazvane rastućim trgovinskim ratom između Sjedinjenih Američkih Država i Kine.
Dionice naftne kompanije Brent pale su 25 centi na dan, ili 0,39 posto, na 63,08 dolara po barelu, dok je vrijednost dionice američke kompanije za sirovu naftu West Texas Intermediate pala 30 centi, ili 0,50 posto, na 59,77 dolara.
Brent i WTI su spremni zabilježiti sedmični pad od 3,8 posto odnosno 3,5 posto, nakon što su obje kompanije izgubile oko 11 posto prošle sedmice. Brent je u jednom trenutku ove sedmice pao ispod 60 dolara za barel na najniži nivo od februara 2021.
Peking pokušava stati na kraj američko-kineskom trgovinskom ratu
Imali smo ovu tešku svađu između Pekinga i Washingtona otkako je Trump prošle sedmice nametnuo takozvane carine za “Dan oslobođenja”. Sada se čini da Peking tome pokušava stati na kraj.
Ova najnovija odmazda podiže carine na svu američku robu s 84 posto na 125 posto. Međutim, kaže da tržišno prihvaćanje za svu američku robu koja dolazi u Kinu više nije otvoreno, tako da više neće prihvaćati nikakvu američku robu.
Ako SAD nastavi povećavati carine na kinesku robu, Peking kaže da će to jednostavno ignorirati. Također se kaže da će SAD, nastavi li ugrožavati interese Kine, uzvraćati do kraja.