Poslanici Evropskog parlamenta (EP) izrazili su zabrinutost i pozvali Srbiju da istraži izveštaje o tretmanu vijetnamskih radnika u fabrici Linglong u Zrenjaninu.
U Rezoluciji usvojenoj na sednici u četvrtak (16. decembar) evroparlamentarci su osudili i nasilje “ekstremističkih i huliganskih grupa” protiv ljudi koji su mirno protestovali na ekološkim demonstracijama proteklih sedmica u Srbiji.
Uz to evroparlamentarci izražavaju i i žaljenje zbog količine sile koju je policija upotrebila protiv demonstranata.
Proces usvajanja Rezolucije je pokrenut hitnom procedurom u EP zbog poslednjih dešavanja u toj državi. Za ovu rezoluciju je glasalo 586 zastupnika, protiv je bilo 53, a 44 uzdržanih.
Informaciju o tome je, ubrzo po izglasavanju, na Tviteru podelio Vladimir Bilčik, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju.
The @Europarl_EN has adopted urgency resolution on "Forced labour in the Linglong factory and environmental protests" in #Serbia with 586 +, 53 -, 44 abs.
I hope that the opening of Cluster 4 in 🇪🇺 accession talks with 🇷🇸 can help frame Serbia’s work on addressing these issues. pic.twitter.com/MZoITrvBp8
— Vladimír Bilčík MEP (@VladoBilcik) December 16, 2021
“Nadam se da otvaranje Klastera 4 u pristupnim pregovorima sa EU, može pomoći u okvirima rada Srbije na rešavanju ovih pitanja”, napisao je Bilčik.
Podsećamo zvaniči Beograd je pre tri dana otvorio prvi klaster (Transportna politika, Energetika, Trans-evropske mreže i Životna sredina i klimatske promene), u pregovorima sa EU.
Prva reakcija iz Beograda je stigla iz kabineta Aleksandra Vulina, ministara unutrašnjih poslova Srbije. On je nedvosmisleno odbacio ocene evroparlamentaraca.
“Poslanici Evropskog parlamenta(EP) se u svojim zemljama ne pitaju ništa, zato svoje frustracije hoće da leče na Srbiji”, naveo je Vulin u saopštenju emitovanom ubrzo nakon što je Rezolucija o Srbiji izglasana na sednicu u Strazburu.
Šta stoji u tekstu Rezolucije?
Tekst Rezolucije su pripremile političke grupacije u EP, njih ukupno šest.
Evropski poslanici su usvojenim dokumentom pozvali vlasti u Srbiji da pažljivo istraže slučaj “Linglong” i obezbede poštivanje osnovnih ljudskih prava. Zatražili su i da srpski zvanični organi dostave Evropskoj uniji(EU) zaključke svojih istraga, kao i da počinioce pozovu na odgovornost.
Vlasti su posebno pozvane da omoguće slobodan i nesmetan pristup fabrici Linglong u Zrenjaninu i smeštajnim objektima vijetnamskih radnika za nevladine organizacije, organizacije civilnog društva, zvaničnike EU i druge zvaničnike iz međunarodnih organizacija.
Polovinom novembra domaću i širu javnost šokirali su snimci iz kineske fabrike u Zrenjaninu, oko 80 kilometara severno od Beograda, te optužbe zaposlenih radnika koji su u Srbiju stigli iz Vijetnama o teškim higijenskim i uopšte neprihvatljivim uslovima rada. Zvanična istraga o ovom slučaju nije pokrenuta.